0
Koszyk
Kontakt
    The clean solution

    Ile kosztuje otwarcie restauracji?

    Co uwzględnić w budżecie?

    Ile kosztuje otwarcie restauracji? Co uwzględnić w budżecie?

    Rozpoczęcie działalności gospodarczej, związanej z gastronomią to proces złożony, który wymaga nie tylko wiedzy kulinarnej, ale także biznesowej.

    I choć na początku ważny jest sam pomysł na biznes, to jednak nie ukrywajmy, równie istotny, co sama idea posiadania restauracji, jest możliwość sfinansowania takiego przedsięwzięcia. Ile kosztuje otwarcie restauracji? Jakie czynniki należy uwzględnić w planowanym budżecie? O tym przeczytasz w naszym poradniku. Serdecznie zapraszamy!

    Otwarcie restauracji - od czego zacząć?

    Marzysz o własnej restauracji - miejscu, gdzie smaki i atmosfera tworzą niezapomniane doświadczenia kulinarne? To wspaniale! Pamiętaj jednak, że rozpoczynając własny biznes gastronomiczny, warto wziąć pod uwagę wiele czynników składających się na takie przedsięwzięcie. Od czego zacząć?

    Na początek warto przeprowadzić badanie rynku, aby dowiedzieć się, jakie są potrzeby i oczekiwania konsumentów. Pozwoli to na rzetelne przeanalizowanie wymagań współczesnych klientów i dostosowanie oferty pod stricte ich wymagania.  Co jednak równie ważne pozwoli ocenić poziom konkurencji już istniejącej na rynku gastronomicznym w danym mieście, czy okolicy.

    Po przeprowadzeniu takich badań warto zdefiniować swoją koncepcję względem restauracji. Odpowiedz sobie na pytanie: czy chcę, aby była to duża elegancka restauracja a'la carte, bar mleczny oferujący domowe posiłki, czy może mała kawiarnia serwująca najlepsze kawy i ciasta w mieście? Pamiętaj, że koncepcja przyszłego lokalu gastronomicznego powinna obejmować nie tylko jego rodzaj, ale także wystrój, atmosferę, docelową grupę klientów, lokalizację, czy nawet samo wyposażenie lokalu w odpowiedni sprzęt. I w tym właśnie miejscu warto przejść do wyliczeń i oszacować, jakie są koszty otwarcia restauracji. Aby móc dobrze zaplanować wydatki związane z otwarciem restauracji, to już na wstępie należy stworzyć odpowiedni biznesplan, a następnie dokonać identyfikacji źródeł finansowania takiego przedsięwzięcia.

    Jeśli chodzi o same finanse, to mogą to być, np. własne oszczędność, pożyczki bankowe, pieniądze od inwestorów, dotacje czy crowdfundingu.

    Budżet na otwarcie restauracji — co należy uwzględnić?

    Na budżet potrzebny do otwarcia małej restauracji składają się przynajmniej 3 kluczowe elementy. Należą do nich:

    1. Wycena inwestycji
    2. Jednorazowe koszty otwarcia lokalu, 
    3. Symulacja przyszłych wyników finansowych.

    Wycena inwestycji pod otwarcie restauracji

    Pierwszym elementem składającym się na budżet rozpoczęcia działalności gastronomicznej jest wycena inwestycji pod otwarcie restauracji, czy innego lokalu gastronomicznego. W tej pozycji należy uwzględnić koszty związane z:

    • kupnem, lub wynajmem lokalu pod restaurację,
    • pracami projektowymi,
    • pracami budowlanymi,  

    wyposażeniem lokalu  w sprzęt stacjonarny, np. w urządzenia kuchenne, w tym profesjonalne zmywarki gastronomiczne, lodówki, kuchnie, a także wyposażeniem sali, czy zakupem sprzętu komputerowego.

    Przy szacowaniu kosztów na otwarcie restauracji powinieneś mieć wiedzę dotyczącą wielkości samej inwestycji, a także, chociaż w sposób szacunkowy móc określić koszty wstępnej adaptacji budynku, jego wyposażenia, czy odstępnego dla właściciela lokalu (w przypadku jego wynajęcia).

    Jednorazowe koszty otwarcia lokalu

    Jednorazowe koszty otwarcia małej restauracji to takie, które nie podlegają amortyzacji, jednak mogą stanowić dość istotny czynnik nakładu finansowego. Chociażby z tego względu należy je koniecznie umieścić w budżecie przeznaczonym na otwarcie restauracji. Mowa tu, chociażby o wydatkach ponoszonych na zakup niezbędnego wyposażenia, surowców, zatrudnienia i przeszkolenia załogi, czy też działania marketingowe.

    Symulacja przyszłych wyników finansowych

    To jedna z najważniejszych, a jednocześnie najtrudniejszych do oszacowania części składających się na dobrze opracowany budżet na otwarcie restauracji czy innego lokalu gastronomicznego. Każdy przyszły przedsiębiorca będzie musiał się w końcu z tym zmierzyć. Jak podejść do tego w sposób możliwie najprostszy?

    Otóż w przypadku niewielkich projektów symulacja wyników finansowych powinna zawierać wstępne założenia, co do wielkości sprzedaży, ponoszonych kosztów oraz przewidywanego zysku. Jeśli jednak chodzi o bardziej złożone projekty, to te zdecydowanie powinny być bardziej szczegółowe i uwzględniać głębsze wyliczenia.