Na zdrowie: o tym, co zrobić, by ogródek piwny odniósł sukces
Wskazówki dla właścicieli
Właściciele muszą pamiętać o kilku szczegółach, które zapewnią im w ogródkach pełne stoliki, a tym samym większy obrót. Obok atmosfery, oferty i obsługi nie bez znaczenia jest też profesjonalna technologia zmywania. Idealną pianę można bowiem osiągnąć tylko nalewając piwo do nienagannie czystego szkła.
Letnie temperatury, orzeźwiające piwo w gronie przyjaciół i dobra zabawa. Czy można sobie wyobrazić do tego lepsze miejsce niż ogródek piwny? Oczywiście, jeśli klimat, oferta i obsługa są na odpowiednim poziomie, a piwo smakuje wybornie. W takiej sytuacji zarówno goście jak i właściciele ogródków piwnych są w takim samym stopniu zadowoleni. Dlatego gastronomowie muszą mieć świadomość, jakie są wymagania piwoszy na całym świecie.
Na całym świecie? Dokładnie. Ponieważ bawarski „wynalazek” z początku XIX wieku od dawna robi karierę jako produkt eksportowy. Stara, niemiecka tradycja picia piwa i przegryzania precli nie zna już granic. Taka luźna forma gastronomii na wolnym powietrzu jest popularna już nawet (albo zwłaszcza) w pełnym zgiełku Nowym Jorku. Ale oczywiście nie tylko tam - w wielu innych metropoliach i zakątkach świata także.
W dalszej części chcemy podzielić się z właścicielami obiektów gastronomicznych kilkoma wskazówkami pomocnymi w prowadzeniu ogródków piwnych i dodatkową informacją na temat profesjonalnej technologii zmywania.
Restauracja w Królewskich Ogrodach w Monachium
Prawdopodobnie największy, tradycyjny ogródek piwny na świecie znajduje się oczywiście w Bawarii. Przy dobrej pogodzie nawet 8000 gości dziennie odwiedza go w Królewskich Ogrodach w centrum Monachium. Już od ponad 200 lat. Pod rozłożystymi kasztanowcami goście delektują się solidnymi porcjami dań, jak tradycyjnie pieczoną wieprzowiną czy kurczakiem, grillowanym mięsem drobiowym albo daniami na słodko, jak lody czy ciasto. Zgodnie ze starą, dobrą tradycją mogą spożywać na miejscu także własne przekąski. Wówczas tylko napoje kupują na miejscu. Piwo lane prosto z beczki pochodzi z browarów Augustiner, König Ludwig oraz z książęcego browaru Tegernsee.
Cztery wskazówki dotyczące prowadzenia ogródków
1. Cień
Świeże powietrze, błękitne niebo i słońce - właśnie to wszyscy kochają w ogródkach najbardziej. Ale jak długo można siedzieć w pełnym słońcu? Nikt tego nie lubi. Dlatego trzeba zadbać o dostateczną liczbę miejsc w cieniu. Drzewa, duże rośliny i parasole to absolutna konieczność, również w przypadku lodziarni i innych lokali z obsługą na zewnątrz.
2. Wygodne krzesła
Nie mniej ważne są wygodne i stylowe meble. Dzięki nim goście zostaną na dłużej. Wyposażenie powinno być też odpowiednie na wypadek niepogody. W przeciwnym razie prędzej czy później brak wygody lub nieładny wygląd sprawią, że goście nie będą czuć się komfortowo w danym miejscu. Dlatego lepiej od razu zainwestować w dobrej jakości stoły, ławki i krzesła.
3. Miła i sprawna obsługa
Miły personel, znający kartę niemal na pamięć? Bezwzględnie! Tacy pracownicy szybko pomogą w wyborze niezdecydowanym gościom, zwłaszcza, że „typowy” klient ogródka piwnego nie chce zwykle tracić czasu na zamawianie i jest raczej nastawiony na korzystanie z uroków dnia. Już w ogóle, jeśli w tle słychać spokojną muzykę.
4. Mała karta dań
Jeśli chodzi o jedzenie, to w ogródkach sprawdza się najczęściej karta z niewielkim wyborem dań. Proste propozycje na lato to opcja lepsza niż skomplikowane potrawy. I szybciej można zrealizować zamówienie. Dodatkową zaletą jest możliwość przyrządzenia lub skomponowania niektórych dań bezpośrednio na zewnątrz, jak np. sałatek, kiełbasek czy pieczeni rzymskiej z sałatką ziemniaczaną, albo przekąsek z bufetu. Dzięki takiemu rozwiązaniu personel może zrezygnować z pokonywania dodatkowej drogi do kuchni, co dla właściciela oznacza czystą oszczędność czasu.
Karta napojów powinna być za to okazała, zwłaszcza w kwestii różnych rodzajów piwa. I właśnie tutaj istotne jest zastosowanie wydajnych zmywarek gastronomicznych.
Ciesz się piwem z przyjaciółmi na świeżym powietrzu
„Mistrzami świata” w piciu piwa wbrew obiegowej opinii nie są Niemcy. Według statystyk tytuł ten należy się Czechom i Austriakom (dane z 2017 roku). W ostatnich latach wzrosło również spożycie piwa na obywatela w Chinach, w Wietnamie i w Indiach. Niemcy, największa kolebka piwowarstwa w Europie, eksportują aktualnie większość tego trunku do krajów Dalekiego Wschodu.
Od idealnie czystych kufli po idealną pianę
Czego goście odwiedzający ogródki spodziewają się po piwie beczkowym? Że będzie prawidłowo nalane, miłe dla oka i smaczne. A to nie jest możliwe bez czystych kufli. Naprawdę czystych kufli. Smugi albo pozostałości po pianie, szmince czy też odciski palców mogą zakłócić delektowanie się złocistym trunkiem. I to w znacznym stopniu. To nie tylko nieładnie wygląda, ale zgodnie z zasadami HACCP jest też niehigieniczne.
Poza tym piwo wygląda jakby zostało nalane już wcześniej i było odstane, bo nawet najlepszy barman na świecie nie uzyska idealnej piany w niedomytym kuflu. A przecież piana w ogródku piwnym jest tak niezbędna jak musztarda na kiełbasce.
Jak uzyskać idealną pianę
Wilgotne kufle pozwalają na uzyskanie najlepszych efektów. Dlatego przed nalaniem piwa dobrze jest przepłukać kufel czystą wodą. Wówczas powstaje mniej piany, a piwo nie przelewa się zbyt szybko. Piana może się wtedy tworzyć na nowo nawet przez trzy minuty.
Problem stanowią najczęściej zmywarki z zimną wodą lub domowej roboty zmywarki przenośne. Pod względem czystości i higieny nie są one żadną konkurencją dla zmywarek profesjonalnych. A to też dlatego, że nawał pracy w ogródkach piwnych pozwala tylko na ręczne, powierzchowne płukanie kufli.
Tak czy inaczej: tylko profesjonalne zmywarki, jak te niemieckiej marki MEIKO, mogą zapewnić optymalne efekty. Bez smug i polerowania.
Wszyscy, którzy wezmą sobie te wskazówki do serca, będą cieszyć się pełnymi, po brzegi wypełnionymi gośćmi ogródkami. A goście będą się w nich czuć znakomicie, wrócą i przyprowadzą znajomych. Taki jest przecież cel.
Dodatkowo do przeczytania: we wpisie „7 wskazówek, by cieszyć się czystym szkłem” wyjaśniamy, jak prawidłowo obchodzić się ze szkłem w gastronomii.