Knappschaftskrankenhaus Dortmund
Płynne i higieniczne zmywanie naczyń i utylizacja resztek żywności
„Z wielu kuchni zrób jedną” – tak brzmi wyzwanie, przed którym stanęli twórcy Kliniki Zespolonej w Dortmundzie (Westfalia) jesienią 2012 roku. Szukano rozwiązania dla jednego centralnego systemu żywienia – jako zamianę dla codziennie przygotowywanych świeżych posiłków w trzech obiektach. Wybór padł na system Sous-Vide, który firma kateringowa Procuratio (spółka zajmująca się usługami w branży opieki społecznej w Erkrath) stworzyła dla Kliniki Zespolonej. Około 1100 porcji w ramach każdego posiłku (rano, w południe i wieczorem) jest transportowanych na oddziały klinik w okolicy.
Zwracane są brudne naczynia i wszystkie resztki żywności, które w klinice w Dortmundzie zostają odpowiednio zebrane przez urządzenie do usuwania resztek jedzenia WasteStar firmy MEIKO z Offenburga. W ciągu miesiąca powstaje około pięciu metrów sześciennych resztek żywności. Zanim brudne naczynia, sztućce i tace zostaną higienicznie umyte w dwóch zmywarkach do naczyń M-iQ, personel usuwa resztki jedzenia z talerzy i wrzuca je do przewidzianych do tego celu zsypów na śmieci przed zmywarkami.
Zmywarka MEIKO jest połączona z urządzeniem do usuwania resztek jedzenia WasteStar więc zmywanie i zbieranie resztek jedzenia odbywa się płynnie i w sposób higieniczny.
„Nie wiedziałem, że dostępne są tak dopasowane do siebie urządzenia” – podkreśla Philipp Fornefeld (Kierownik ds. zarządzania projektami w Klinikum Westfalen GmbH), który w tym duecie widzi optymalne rozwiązanie. Ponieważ odpady organiczne są w urządzeniu do usuwania resztek jedzenia zbierane, automatycznie rozdrabniane i przekształcane na jednolitą masę. Do tego wartościowego podłoża dochodzą tłuszcze z separatora tłuszczu, zanim masa zostanie doprowadzona do podziemnego zbiornika i odtransportowana do ekologicznego, ponownego wykorzystania.
W obydwu zmywarkach do naczyń M-iQ równocześnie wykonywane są programy oszczędzające zasoby. Codziennie w sposób higieniczny mytych jest do 40 000 naczyń i sztućców. „Było dla nas ważne zachowanie na możliwie niskim poziomie kosztów utrzymania oraz zużycia wody i energii” – mówi Philipp Fornefeld, który jednocześnie wskazuje na niewielką częstotliwość prac konserwacyjnych w zmywarkach. „W porównaniu do innych oferentów oraz z powodu rachunku amortyzacyjnego MEIKO było najlepszym wyborem, również w połączeniu z nowym urządzeniem do mokrych odpadów. To udana, realizowana kompleksowo sprawa”.